+ Podat inzerát Zdarma a bez registrace
Inzerce
1527 3578

Noble Automotive - výrobce opravdových automobilů

21. březen 2017 | 335x Autopes
Vložil: Autopes | 21. březen 2017 |

Automobilka Noble Automotive Ltd., známá spíše jako Noble, je britským výrobcem sportovních aut.

Byla založena v roce 1999 Lee Noblem v Leeds, West Yorkshire, pro výrobu vysokorychlostních sportovních vozů se pohonem zadních kol. Lee Noble nebyl jen majitelem firmy, ale také hlavním návrhářem. Firmu však v srpnu roku 2006 prodal a odstoupil i z vedení o rok a půl později, načež založil novou firmu Fenix Automotive.

Lee Noble se stal součástí světa supervozů již v roce 1983, kdy navrhl Ultima MK1. Po spolupráci s výrobcem supervozů Ascari, založil svou vlastní společnost, protože jeho vize se začala rozcházet s názory ostatních designérů a konstruktérů. Jeho touhou bylo především vyrobit levnější a jednodušší vozidlo, které by vynikalo hlavně výjimečnou konstrukcí a nízkou hmotností.

Lee Noble dokázal vybudovat společnost, která dokázala produkovat konkurenceschopné automobily v malých sériích. V prvním roce své produkce vyrobila firma pouze 12 kusů vozů. A i nadále byla roční výroba maximálně v počtu padesáti kusů. Všechny jsou vyráběny ručně se zaměřením na dokonalost.

Mezi klíčové produkty patří zejména vozy M12, M12 GTO, M12 GTO-3, M12 GTO-3R a Noble M400. 


Noble M12 se stal finálním zhmotněním vize, kterou si vytvořil Lee Noble. A zcela oprávněně si získal velkou chválu za svou rychlost, sílu a ovladatelnost – stal se známým jako „Ferrari Killer“. Noble však nezamýšlel stát se konkurencí Ferrari, vždy ho spíše zajímaly vozy, které byly odlišné, rafinované a určeny pro náročný trh.

Tělo a šasi vozů bylo vyrobeno Hi-Tech Automotive v Port Elizabeth v Jižní Africe a teprve po dokončení byly karoserie posílány do továrny Noble, kde se přidaly motor, převodovka a další části.

Ve stručnosti se dá říci, že Noble nedělá nic jen napůl. V roce 2009 Noble car vyrobil vůz M600, který patří spíše do kategorie hypervozů. Je víceméně duchovním dítětem nového majitele firmy, amerického podnikatele Petera Dysona, který před koupí firmy byl zaníceným sběratelem exotických vozů. Jeho osobním favoritem mezi nimi bylo Noble M12.

Většina moderních supervozů se zaměřuje na elektronickou výbavu a počítačem řízené funkce vozu, ale Dyson má jiný názor. Pokračuje v myšlenkách a koncepci, kterou nastavil Noble. Přitahuje ho jednoduchost a  vynikající inženýrská práce. S tímto konceptem také přistoupil k novému M400, který by měl symbolizovat návrat ke kořenům Noble cars. Vůz obsahoval 4,4-litrový V8 twin Yamaha přeplňovaný motor s výkonem 650 koňských sil a vzhledem k nízké hmotnosti vozu, díky použitým kompozitním lehkým materiálům, se může směle postavit vedle značek, jako jsou Porsche nebo Ferrari.

Stále platí, že každý vůz, který vyjede z továrny je vyroben na zakázku, přičemž budoucí majitelé mají možnost ovlivnit všechny důležité funkce a aspekty svého nového vozu, takže poté co jej obdrží, jim sedí na míru jako ulité. Není problém změnit barvu, interiér, audiosystém, cokoliv si vzpomenete.  Noble Automotive zkrátka má štěstí v tom, že její majitel, původní i stávající, se zaměřují na samotný zážitek z jízdy a na to, co pevně spojuje vůz s řidičem. Naplňuje tak motto firmy: „Dokonalost je cesta, ne cíl“ beze zbytku. Pro ty, kteří touží řídit svůj vůz a splynout s ním bez podpory elektroniky a dalších vymožeností moderní doby, jsou vozy Noble splněným snem.

Pojišťovna si myslí, že jste na ní krátcí? Autopes doběhne pro vás každou a zajistí plnou výplatu z povinného ručení

 

TOPlist

Chcete vidět vaše auto v Katalogu Autopes?

Přidejte fotky, video, nebo váš článek!Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další informace